KURUM İÇİ UYGULAMALARA KARAR VERİRKEN CEVAPLANMASI  GEREKEN 7 SORU

KURUM İÇİ UYGULAMALARA KARAR VERİRKEN CEVAPLANMASI GEREKEN 7 SORU

31 July 2018 / internal-communication / 0 Comments

 

Mobilin önemini ve iletişim için ne kadar kritik olduğunu biliyorsunuz ama nereden başlamalı?

Önemli bir kampanya duyurusu, üründeki bir değişiklik, rakip ürünler veya bir deprem, yangın olduğunda, ya da beklenmedik durumlar ortaya çıktığında çalışanlarınız ile en etkili biçimde nasıl iletişime geçeceksiniz? Organizasyonlar, mobilin önemini çalışanları ile etkileşimde kalmak için ne kadar önemli olduğunu gün geçtikçe daha iyi anlıyor. Soru şu ki, bir uygulamayı nasıl tasarlayıp işe koyulmalısınız? İletişim ihtiyaçlarınız ne ve ne kadarı karşılanabilir?  İşte size işe koyulmak için bazı ipuçları ;

1. HER ŞEYE BAŞLAMADAN ÖNCE ÇALIŞANLARIN FİKİRLERİNİ TOPLAMAK;

Bir uygulamayı tasarlarken çalışanlarınızın ihtiyaçlarını merkeze koyun, şirket ihtiyaçlarını değil. Onlara müşterilerinizin deneyimine gösterdiğiniz özeni gösterin. Onları harekete geçirecek, bir araya getirecek ve bir arada hareket etmelerine olanak sağlayacak ne gibi özellikler olabilir? Veya müşterilerinizden en hızlı şekilde geri bildirimleri toplamak ve iş yapış şekillerinizi bu doğrultuda tekrar tasarlamak. Basit bir bilgilendirme ağı kurarak bu ve benzeri deneyimleri hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

2. BİR WEB SAYFASI MI YOKSA NATİVE BİR UYGULAMA MI YAPMALISINIZ?

İki tür uygulama vardır: native ve web. Native bir uygulama cihaz için özel olarak geliştirilmiş küçük bir programdır ve App Store/Play Store aracılığıyla indirilebilir. Web bazlı uygulamalar cihazın tarayıcısı üzerinden çalışır. Fark ne? İletişimciler için en önemli faktör şudur; sadece native uygulamalar üzerinden push bildirimler gönderebilirsiniz. Çalışanlarınızı iyi haftalar dilemek, yeni bir kampanyanızı anlık duyurmak, veya CEO’nuzdan haftalık bir mesaj yayınlamak istiyorsanız native bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

3. UYGULAMAYI NASIL KULLANIŞLI BIR HALE GETIRIRSINIZ?

Tüm yatırım, tasarım ve geliştirme sürecine rağmen çalışanlarınız tarafından ayda 1 kez açılan bir uygulama yaratmak istemezsiniz. Burada kritik olan en temel konu içeriklerin mobile uygun, düzenli olarak güncellenen ve sadece kurumsal bilgileri değil güncel bilgileri de barındıran bir uygulama yaratabilme yeteneğidir. Yani en az tasarım kadar önemli olan bir konu da içeriğin kalitesidir. Çalışanlarınızın mobil bir haldeyken ne tür içeriklere ihtiyaç duyacağına odaklanın. Onların hayatını kolaylaştıracak hatta hayatını kurtaracak içerikler ne olabilir?

4. HANGİ ÖZELLİKLERİ OLMALI? 

Bu şirket haberleri, kontak listesi, ürün bilgileri, sık kullanılan formlar gibi başlıklar olabilir. Kendini geliştirme ve değiştirme yeteneğine sahip bir uygulama hem şirketinizin hem de çalışanlarınızın ihtiyaçlarına uygun olarak zaman içerisinde değişebilir. Ancak bazı temel unsurlara sahip olması önemlidir; ·       Sosyal Medya / Paylaşım olanakları·       Oyunlaştırma Senaryoları·       Ürün bilgileri·       Kampanya Bilgileri

 5. NE SIKLIKLA BİLDİRİM GÖNDERİLMELİ?

En büyük sorulardan biri, çalışanlara ne sıklıkla bildirim (push notification) göndermek gerektiğidir. Haftada 3 gönderim en efektif gönderim adedidir (acil durumlar ve acil duyurular haricinde) Bu bildirimler uygulamanın açılma sıklığını ve çalışanların uygulama ile etkileşimini arttırmak için önemli bir kriter olduğundan basit, kısa ve eğlenceli kılmakta fayda vardır. Emojiler görsel olarak mesajınıza renk kattığı kadar, bildirimlerin açılma olasılığını da pozitif etkiler.Arada bir şirket haberleri dışında çalışanlarınıza sadece iyi haftalar dilediğiniz bir gönderimin bile kurum ile çalışan arasındaki bağı kuvvetli ve keyifli kılmanın küçük bir yolu olabilir.

6. ÜST YÖNETİMİ NASIL İKNA ETMELİSİNİZ?

Bir çok üst yönetici mobil uygulamaların şirket veya mağaza içi kullanımlarında zaman kaybına sebep olduğunu düşünebilir. Oysa ki durum bunun tam aksi! Mobil, işleri daha verimli hale getirir, işbirliğine ve hızlı bilgi erişimine olanak sağlar. Ayrıca, mobil cihazlar, yöneticiler ile çalışanlar arasındaki erişim ve etkileşimi de güçlendirir. Sahanın sesini dinlemeye olanak sağlar, çalışanların kendi aralarında daha efektif bir biçimde deneyim paylaşmalarına imkan tanır. ‘Geçenlerde bir müşterimizden gelen soruyu şu şekilde yanıtladım çok faydalı oldu’ ya da ‘Raf düzenimizi bu hale getirdiğimizde ürünlerimiz daha görünür oldu’ gibi sıcak saha deneyimleri anında tüm saha çalışanları tarafından uygulanabilir hale gelir. Bir de bu paylaşımları mobil uygulama üzerinden tüm kullanıcıların gözü önünde takdir eden üst yönetim ekipleri, farkında olmadan çalışanlarının motivasyonlarını kolaylıkla arttırabilirler.

7. MOBİL DEMEK YATIRIM DEMEK! Mİ??

Eğer sıfırdan bir uygulama geliştirmek istiyorsanız evet! Mobil uygulama geliştirmek tasarımından, geliştirilmesine uzun bir efor ve yatırım gerektirir. Ancak Loopage gibi tasarım ve geliştirme süreci tamamlanmış, kullanıcı bazlı ücretlendirilen ve kurumların renk/dil kodlarına küçük modifikasyonlar ile hayata geçirilebilen uygulamar sayesinde bu süreç hem hızlı hem de maliyet odaklı olarak geliştirilebilir.

Tags:

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of